Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Konfigurator okienny
Dopasuj nasze rozwiązania do Twoich potrzeb
Konfiguruj

Niezawodne i piękne. Jak dbać o okna?

 

Co to daje regularna konserwacja okien? Zapewnia lekkie działanie i ochronę przed przedwczesnym zużyciem. Nie jest to trudne i można to zrobić samodzielnie. Od czego więc zacząć? Od prostego smarowania okuć. 

Do okiennego ABC należy regularne smarowanie wszystkich elementów okucia na skrzydle i ościeżnicy. Warto to zrobić co najmniej raz w roku w miejscach wskazanych na rysunku. Regularna konserwacja okuć i uszczelek pomaga oknom spełniać swoje funkcje. Dzięki niej zachowują one swoje pierwotne właściwości. 

 

Czym najlepiej smarować? Smarem lub olejem maszynowym bez zawartości żywic i kwasów. Najlepszym środkiem do smarowania okuć jest olej silikonowy o lepkości 100 lub – jako zamiennik, ale o słabszych właściwościach – olej wazelinowy rafinowany, o tej samej lepkości. 

A skoro już smarujemy, to warto przy okazji sprawdzić, czy wszystkie okucia są stabilnie przykręcone. Jeśli nie, jeśli się ruszają, poluzowane wkręty trzeba dokręcić, a jeśli są uszkodzone albo nie trzymają – wymienić je.

Kiedy okno wymaga fachowej pomocy

Wybita czy popękana szyba, zniekształcony profil bądź niedomykające się skrzydło nie budzą wątpliwości, że okno potrzebuje fachowej pomocy. Jakie inne oznaki powinny zaniepokoić użytkowników?

  • Opadnięte skrzydło, kiedy powstaje szczelina na górze okna między skrzydłem i ościeżnicą.

  • Przewiewy czyli nieszczelności w różnych miejscach okna, najczęściej po stronie zawiasów.

  • Jeżeli klamka trudno się obraca i nie dochodzi do pozycji „pionowo w dół”.

  • Gdy skrzydło ociera o ościeżnicę i nie pasuje do ramy – trzeba je dociskać, żeby zamknąć.

  • Uszkodzone, przerwane lub pęknięte elementy: uszczelka, okucie.

Takie „objawy” mogą się pojawić z wiekiem nawet bez szczególnych przyczyn, w trakcie prawidłowej eksploatacji okien. Sprawne i fachowe usunięcie wczesnych oznak starzenia się okna pozwoli uniknąć jego wymiany na nowe.
W takiej sytuacji najlepiej wezwać profesjonalną firmę serwisującą okna. Fachowy przegląd pozwoli ustalić przyczyny i szybko przywrócić im dobrą kondycję.

Okna na gwarancji

Jeśli okna są na gwarancji, żadnych napraw ani regulacji nie należy podejmować się samodzielnie, żeby nie narazić się na jej utratę.
Długość gwarancji zależy od producenta. Warto wiedzieć, że aby utrzymać gwarancję i prawo do dochodzenia roszczeń gwarancyjnych, należy spełnić warunki stawiane przez producentów. Takim warunkiem jest np. w przypadku okuć udokumentowane, coroczne serwisowanie ich przez wyspecjalizowaną firmę.

Remont i budowa – zabezpiecz okna

Prace remontowo-budowlane i wykończeniowe to trudny czas dla okien. Zabrudzenia farbą, tynkiem, zaprawą, pyłem nie należą do rzadkości, a najczęściej zabrudzeniu ulega akurat najmniej widoczna, górna część skrzydła. Tam osadza się najwięcej brudu, należy więc pamiętać, by całe okna zabezpieczyć na czas prac budowlanych, np. folią. Wszelkie zabrudzenia okien należy natychmiast usunąć: otworzyć okno i oczyścić je dokładnie na zewnątrz i wewnątrz, odkurzyć wszystkie elementy na ramie i na skrzydle. Oprócz utraty wyglądu, zanieczyszczenia z dodatkiem chemii budowlanej mogą powodować uszkodzenie uszczelek i okuć, a w konsekwencji zakłócać działanie okna lub unieruchomić go. W żadnym wypadku nie wolno malować okuć i uszczelek farbą, ponieważ są one chronione specjalistyczną powłoką antykorozyjną.

Powłoka chroni okucia przed korozją, dlatego nie wolno jej malować!

Regulacja okuć – nie rób tego sam!

Wartości i miejsca regulacji mogą się różnić w zależności od marki okuć. Dlatego również tę operację najrozsądniej jest powierzyć wykwalifikowanemu serwisowi okien.